Ekonomi

Airbus, Brezilya’da yabancı havayolları için pazar engellerine dikkat çekiyor

Airbus’ın ülkedeki başkanına göre, zorlu pazar koşulları yabancı havayolu şirketlerinin Brezilya’da operasyon kurmasını engelliyor. Yabancı yatırımcıların Brezilya’daki havayollarına tamamen sahip olmalarına olanak tanıyan mülkiyet kısıtlamalarının 2018’de kaldırılmasına rağmen, pazar hala esas olarak üç yerel şirket tarafından kontrol ediliyor: Azul, Gol ve LATAM.

Airbus’ın Brezilya’daki yöneticisi Gilberto Peralta, geçen hafta yaptığı açıklamada, adli belirsizlik ve yüksek yakıt fiyatlarının uluslararası taşıyıcılar için önemli bir caydırıcı unsur olduğunu belirtti. Brezilyalı müşteriler sık sık havayolu şirketlerine karşı yasal işlem başlatıyor ve ülkenin güçlü tüketici korumaları, uçuş gecikmeleri veya iptalleri gibi konularda dava açılmasını kolaylaştırıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) daha önce Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras’a yakıt maliyetlerini düşürmesi çağrısında bulunmuş ve kerosen fiyatlarını “aşırı yüksek” olarak nitelendirmişti. Buna karşılık Petrobras, bu ayın başlarında Brezilya’daki jet yakıtı fiyatlarının 2024 yılında %8,8 oranında düştüğünü açıkladı.

Bu zorluklara rağmen Airbus, ayda 60 ila 65 uçaklık küresel üretim kapasitesini koruyor ve bunu 2025 sonu veya 2026 başında ayda 75 uçağa çıkarmayı planlıyor. Airbus siparişlerinin çoğunluğu Asya, ABD ve Avrupa’dan geliyor, ancak Brezilya’da Azul ve LATAM önümüzdeki yıllar için 100’den fazla uçak siparişi verdi.

Boeing’de teslimat gecikmelerine yol açan son kalite kriziyle ilgili olarak Peralta, rakibin istikrara kavuşmasını umduğunu ifade ederek, “Eminim bunu düzelteceklerdir… Bu pazar için iyi değil, çünkü güvensizlik yaratıyor ve kullanıcılar arasında endişe yaratıyor” dedi.

Airbus’ın yorumları, havacılık endüstrisinin karmaşık bir küresel manzarada gezinmeye devam ettiği ve Brezilya’daki pazar dinamiklerinin daha geniş zorlukların bir mikrokozmosunu temsil ettiği bir dönemde geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kulu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu