Ekonomi

Airfryer ve robot elektrikli süpürgelerin yeniden tutulması

Bazı elektrikli ev aletlerinin ithalatında uygulanan gözetim uygulamasının kapsamı genişletildi. İthalatta gözetim uygulamasına ilişkin 2023/7 sayılı Tebliğde değişiklik yapan Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

BloombergHT’de yer alan habere göre; Robot süpürgeler ve airfryer’lar da dahil olmak üzere bazı elektrikli ev aletleri için 23 Mart’ta yayınlanan tebliğ ile hayata geçirilen gözetim uygulaması, zaman içinde yapılan değişiklikler iptal edilerek eski haline getirildi.

23 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ithalat denetimi tebliği ile birim değeri 100 doların altında olan airfryer cihazlarına lanse edilen bu cihazlar, 29 Mart’ta yayınlanan aynı isimli tebliğle denetim uygulamasından kaldırıldı. bugün yayınlanan tebliğ ile aynı birim fiyatla denetim uygulamasına dahil edildi.

Bu kapsamda gümrük kıymeti 100 doların altında olan airfryerların ithalatında denetim uygulaması yeniden başlatıldı.

Ayrıca, Tebliğ ile dizel araçlarda kullanılan ön ısıtmalı ısıtıcılar, gümrük listesinin 8516. maddesinde yer alan “birim gümrük değeri 40 dolardan az olan diğer ısıtıcılar ve sobalar”a uygulanan denetim uygulamasının dışında tutulmuştur. tarife istatistikleri durumu (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu