Haber

ATEM Başkanı Akçam’dan KKTC’de gayrimenkul yatırımı yapacaklara uyarı

ankara Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen vatandaşlara uyarıda bulundu. Akçam, “Ev/arazi alırken veya müteahhitle anlaşarak ev yaptırmaya karar verirken mağduriyet yaşamamak için alınacak olan taşınmazın mülkiyet durumunun mutlaka öğrenilmesi gerekiyor. İpotek, haciz var mı? vb. satın alınacak taşınmaz üzerinde kısıtlama veya taşınmazın satışına herhangi bir engelin olup olmadığı.Kişisel beyan veya durum olup olmadığı gibi hususlar ilgili Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından kontrol edilmelidir.

ATEM Lideri Hakan Akçam, bugün yaptığı yazılı açıklamada, KKTC’de arsa payı alarak daire sahibi olmak isteyenlerin sayısında artış olduğu uyarısında bulunurken, gerçek kişi sayısında da artış yaşandığı uyarısında bulundu. emlak danışmanları bu konuda pazarlama yapıyor. Akçam dedi ki:

“ALINACAK MALIN MÜLKİYETİ MUTLAKA ÖĞRENİLMELİDİR”

“Ev/arsa alırken veya müteahhitle anlaşarak ev yaptırmaya karar verirken herhangi bir mağduriyet yaşamamak için alınacak olan mülkün mülkiyet durumunun mutlaka öğrenilmesi gerekir. Taşınmaz müstakil veya müşterek/paylaşılan bir maldır.Satın alınacak taşınmaz üzerindeki ipotek, haciz vb. bir kısıtlama olup olmadığı veya satışta sakıncalı herhangi bir şahsi beyan veya durumun bulunup bulunmadığı gibi hususlar mutlaka ilgili Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden kontrol edilmelidir.

“Kayıtlı Müteahhit Olmadan İNŞAAT YAPMANIN KKTC YASALARINA GÖRE SUÇ OLDUĞU BİLİNMESİ GEREKİR”

Güvenilir, konusunda uzman ve sektöründe tescilli olmayan ve/veya ilgili mercilere kayıtlı olmayan kişi veya firmalarla çalışılması tavsiye edilmez. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) ve İnşaat Komisyonu’na kayıtlı müteahhitler tarafından yaptırılan binalar tercih edilmeli, kayıtsız müteahhitlik ve kayıtsız müteahhitliklerin KKTC maddelerine göre bir hata olduğu ve her iki taraf için de cezai yaptırımlar olduğu bilinmelidir. Öncelikle satın alınacak taşınmaz ile ilgili projenin tüm teknik şartnamelerinin ve detaylarının öğrenilmesi ve ardından sözleşmenin imzalanması tavsiye edilir. Unutulmamalıdır ki sözleşme imzalandıktan sonra proje her iki taraf için de bağlayıcıdır.

“ALICININ ZARAR GÖRMEMESİ KAPSAMLI VE YASAL BİR SÖZLEŞME İLE MÜMKÜNDÜR”

Satın alınacak taşınmaz konut ise, yüklenici firmanın proje ile ilgili yapı ruhsat izinlerini almış olması gerekmektedir. Alınacak taşınmaz ‘tamamlanmış arsa’ ise, paylaşımlı mı yoksa müstakil mi olduğu ve zaman koşulları öğrenilmelidir. Taşınmaz halen devam eden ‘parselasyon projesi’ niteliğinde ise proje için yüklenici firmadan yapı ruhsat izinlerinin alınmış olması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, taraflar arasında taşınmaza ilişkin bir ihtilaf çıkması halinde, durum yasal ve sağlıklı koşullarda, adı geçen makamlara devredilebilir ve alıcı herhangi bir mağduriyet yaşamayacak olup, bunun ancak gerçek bir bedelle mümkün olabileceği unutulmamalıdır. , kapsamlı ve yasal sözleşme.

“SÖZLEŞMEDE SAYILAR AÇIKÇA BELİRTİLMELİDİR”

Alınacak taşınmazın toplam satış bedeline nelerin dahil olduğu açıkça anlaşılmalı, taraflar arasında yapılacak sözleşmede tüm başvurular ve rakamlar açıkça belirtilmelidir. Alıcıya taahhüt edilen her şeyin sözleşmede yer alması ve sözleşmeden doğan tüm ücretlerin 30 gün içinde ödenerek Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne tescil ettirilmesi kıymetlidir.”

Kaynak: ANKA / Emlak

haberkaracoban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu