Haber

Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle kapandı

Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı şap hastalığı nedeniyle kapandı

ERZURUM – Erzurum’da Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Hayvan Hali, SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle kapatıldı. Diğer illere hayvan sevkiyatları da virüs nedeniyle durduruldu.

Türkiye’nin farklı illerinde hayvanlarda görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı çerçevesinde ülke genelindeki hayvan pazarları kapatıldı. Bakanlık, bu hastalığın hayvanlarda yayılmasını önlemek için çeşitli önlemler aldı. Alınan tedbirler doğrultusunda ithalat, ihracat ve kesim amacı dışında tüm hayvan hareketleri yasaklanırken, Avrupa’nın en büyük hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Hayvan Hali Erzurum’da da sıkı tedbirler alınıyor. Erzurum’dan diğer illere sevkiyatlar durduruldu ve hayvan hareketini önlemek için hayvan halleri kapatıldı. Yine çok sayıda hayvanın bulunduğu canlı hayvan hallerinde dezenfeksiyon çalışmaları yapılacak. Öte yandan, Türkiye’de çok hızlı bulaşma riski taşıyan şap hastalığına önlem olarak Türkiye’de veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri bir sonraki duyuruya kadar iptal edildi.

“Bu hastalık en son 60 yıl önce görüldü”

Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım, 81 ilde hayvan sevkiyatının durdurulduğunu belirterek, “Şu anda ülkemizin birden fazla yerinde hayvanlarda şap hastalığı görülüyor. Şap hastalığının çeşitlerinden biri olan ve ülkemizde en son 1962 yılında görülmüştür.Bu hastalık için tarım bakanlığımız il ve ilçe müdürlüklerimiz aşı geliştirme aşamasındadır.Bu hastalık en son 60 yıldır görüldüğünden beri eskiden aşı geliştirilmiyordu şimdilerde aşı geliştirme çalışmaları bu yönde yapılıyor.Ülkemizde 81 ilin tamamında aşı tamamlanana kadar hayvan hareketleri durduruldu.Şapka nedeniyle sevkiyatlar durduruldu. hastalık çok hızlı yayılan bir hastalık. Aşılar bitene kadar tüm hayvanların bulundukları yerde kalması ve böyle bir çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

“Bir günde bir sürüye bulaşabilecek hızda bir virüs”

Gerekli aşılar yapıldıktan sonra bir ay içinde normale dönmenin mümkün olduğunu kaydeden Yıldırım, “Alınan kararları doğru ve yerinde buluyoruz. Çünkü hayvan hareketliliği olduğu sürece bu hastalık çok hızlı yayılmaya devam ediyor. Bu nedenle bu durumun önüne geçmek için alınması gereken bir takım tedbirler bulunmakta olup, bu tedbirler çerçevesinde hayvan pazarlarında, kentsel il ve ilçe merkezlerinde köylerde ve şehirler arası hayvan sevkiyatlarında hayvan hareketleri durdurulmuş ve gerekli tedbirler alınmıştır umarım 15-20 gün içinde her şey normale döner. Köylüler, üreticiler, yetiştiriciler, bu işi yapan insanlar tekrar eski ticari hayatlarına dönecekler. Bu hastalık hızla yayıldığı için ölümcül sonuçları oluyor. Bunu önlemek için aşıların bir an önce yapılması gerekiyor” dedi.

“Önlemler alınsın 1 aya biter”

Erzurum’da vakaların diğer illere göre daha az olduğunu ifade eden Yıldırım, “Erzurum’da diğer illerde görüldüğü kadar yoğunluk yok. Bizde o kadar hasta hayvan yok ama bu kapatmaların nezle için yapıldığı doğru. tedbir amaçlı Erzurum ve Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan’da hayvan sayısı fazla olduğu için buraya sürekli sevkiyat olduğu için özellikle buralara önlem alınmalı ki hastalığın önüne geçilebilsin.Bu hastalık öyle bir hastalık değil Korkutucu hastalık ancak vatandaşlarımız merak etmesin.Önlem ve aşılardan sonra 1 ay içinde her şey normal sistemine dönecektir.

“Hastalık bugün değil de 1-2 ay sonra görülseydi mağdurda sorun olurdu”

Aşıların ardından hayvanların kurbanlık sevkiyatına hazır hale geleceğini ifade eden Yıldırım, “Kurban Bayramı’na 4 ay gibi bir süre var. Bu dönemde Kurban Bayramı’nda tedbirler alınıyor. 1-2 ay sonra çıksaydı kurban kesmekte ciddi sıkıntılar olurdu.Aldığımız kararlara uyuyoruz ve şu an marketlerimiz kapalı.Hayvan giriş çıkışları da durduruldu.Gerekli dezenfektan çalışmaları Ayrıca başlayacak. Bu bahisten haberi olmayan vatandaşlarımız bilgilendirilecek. Hastalığa yakalanan hayvanların tedavileri hakkında bilgilendirilecekler. Bu başvurularda Tarım İl ve İlçe Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından” dedi. .

“Çok dikkatli olmalıyız, hayvanlarımız telef olursa ciddi sorunlar olur”

Hayvancılıkla uğraşanların sıklıkla karşılaştığı bir hastalık türü olduğunu dile getiren Yıldırım, “Bu hastalık hayvancılıkla uğraşanların çok sık karşılaştığı bir hastalık. Şap hastalığı 65’e yakın türü olan bir hastalık. bunun ne zaman olacağı belli değil.Hastalıkla beraber yaşıyoruz.Akşam gidip hayvanlarınızı kontrol ediyorsunuz bir problem yok.Sabah gelip hayvana tekrar bakıyorsunuz.Hayvanda bu hastalık var.Çok var. hayvanların bu hastalığa yakalanma sebepleri hava aşırı sıcak soğuk su içerken yakalanıyorsunuz araçta hayvan sevkıyatı var daha önce taşınan hayvan tekrar bulaşırsa tekrar yakalanır hayvan yapamazsa 1-2 gün kuvvetli beslenirse bu hastalığa tekrar yakalanmak mümkün olacaktır.Yani hayvanların her an bu hastalığa yakalanma olasılığı her zaman vardır.Şu anda hayvan sayısında azalma sorunu var ülkemizde bir ve çok dikkatli olmalıyız. Bu hastalıkta bir çok hayvanımızı öldürüyoruz. Başarısız olursak daha kötü senaryolar yaşayabiliriz” dedi.

“Vatandaşlarımız bakanlığımızın talimatlarına uymalı”

Şu anda karşılaşılan virüsün yıllar önce ortaya çıktığını ifade eden Yıldırım, “Bakanlığımızın yürüttüğü çok güzel bir uygulama var. Senelerdir tüm hayvanlara yılda 2-3 kez aşı yapılıyor. Bu çalışma hayvanlarda bulaşmayı durdurdu. büyük ölçüde. Yıllar önce görüldü. Hastalık bu hastalığa karşı aşılanacak, hayvanlar da bu hastalığa karşı aşılanacak. Çiftçilerimiz ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız bakanlığımızın aldığı kararlara uymalıdır” dedi.

haber-dikili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu