Haber

Bakan Çavuşoğlu: “Tarih rotasını düzeltiyor, Asya yeniden öne çıkıyor”

– Bakan Çavuşoğlu: “Tarih rotasını düzeltiyor, Asya yeniden öne çıkıyor”

BİŞKEK – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türk Devletleri Teşkilatı Doruğu Hazırlık Toplantısı’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, “Bu konjonktür bir yandan da önümüze fırsatlar çıkarıyor. Tarih rotasını düzeltiyor. Asya yine öne çıkıyor. Aramızdaki temasları ve ulaştırma koridorlarını geliştirmemiz bir zorunluluk” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türk Devletleri Teşkilatı Doruğu Hazırlık Toplantısı’na katıldı. Bakan Çavuşoğlu, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasına, “Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84. yılında saygı ve rahmetle anıyorum. Onun şu sözleri bugün bize güç veriyor. ‘Türk Birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım” kelamları ile başladı.

Bakan Çavuşoğlu Azerbaycan’ın topraklarını düşman işgalinden kurtardığı 8 Kasım Zafer gününü ve bayrak gününü kutlayarak, “Bugün medeniyetimizin kadim şehri Semerkant’ta bulunmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. 2 ay evvel Şanghay İşbirliği Teşkilatı Toplantısı için de buradaydık. Kadim kentimizin bu türlü öne çıkması bizi şad ediyor” dedi.

İstanbul’daki toplantıda bölgede yaşanan gelişmelerin ele alındığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Zor bir periyottan geçiyoruz. Yakın istişareleri sürdürmemiz ve bizi şoklara güçlü kılacak orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirmemiz koşul. Bir ortak atasözümüzün dediği üzere ‘yalnız tuğla duvar olmaz, yalnız ağaç orman olmaz’ İstanbul Tepesinde kabul ettiğimiz Türk dünyası 2040 Vizyon Dokümanı uzun vade için değerli bir adım oldu. Bunun, birinci 5 yıllık uygulama kılavuzu olan Strateji Evrakını son hale getirmek devir başkanlığımızın önceliklerinden birisiydi. Bunların hayata geçirilmesini sağlamak hepimizin ortak görevi” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’la üçlü süreçlerimize kıymet veriyoruz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bu konjonktür bir yandan da önümüze fırsatlar çıkarıyor. Tarih rotasını düzeltiyor. Asya yine öne çıkıyor. Aramızdaki kontakları ve ulaştırma koridorlarını geliştirmemiz bir mecburilik. Bu gaye, hem Vizyon Evrakının hem Strateji Evrakının kıymetli bir ögesi. Yarın kabul edilecek Ticaretin Kolaylaştırılması Strateji Dokümanı, Kolaylaştırılmış Gümrük Koridoru ve Milletlerarası Kombine Yük Nakliyeciliği Mutabakatları memnuniyet verici. Biz de Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’la üçlü süreçlerimize önem veriyoruz ve bunları devam ettireceğiz. Türk Konseyi’nin, Türk Devletleri Teşkilatına kurumsal dönüşümü vizyoner adımlar atmayı gerektiriyor. Periyot Başkanlığımız sırasında bu hususta değerli çalışmalar yapıldı. Bu adımları yarınki dorukla kıymetli bir noktaya getireceğiz. Nahçıvan Antlaşması’nda değişiklik yapan protokolün liderlerimizce kabulüyle hukuki altyapıyı tamamlamış olacağız. Protokolün teşkilatımıza kimlerin gözlemci olabileceğine dair hükmüne arkadaşlarımız dün çalıştılar. Yine Türk Yatırım Fonu’nun kurulması kararı, devir başkanlığımızın kıymetli adımlarından biri oldu. Elbette fona İstanbul olarak birçok üye ülkenin, kardeş ülkenin teklif ettiği üzere konut sahipliği yapmaya hazırız. ve bu manada da şayet kabul edilirse Bişkek’te de güçlendirilmiş bir şubesinin açılmasını İstanbul’da teklif etmiştim. Varlık idare şirketi modeli hem fon kaynaklarının daha faal yönetimi hem de memleketler arası kaynak sağlama bakımından en gerçek seçim olacaktır” açıklamasını yaptı.

“Türk Devletleri Teşkilatı’nın bugünlere gelmesinde elbette sekretaryamızın çok önemli katkıları oldu” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Bu vesileyle Genel Sekreter Bağdat Bey’i ve grubunu hem tebrik ediyorum hem de kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yeni genel Sekreterimiz Büyükelçi Kobaniç Bek Ömer Aliyev, misyonu yarın başkanlarımızın onayıyla devralacak. Kendisine de muvaffakiyetler diliyorum. Her vakit destekçisi olacağımızı buradan söylemek isterim. Ayrıyeten TÜRKPAN, TÜRKSOY, Türk akademisi ve Türk Kültür ve Miras Vakfı’na da çalışmaları için canı gönülden teşekkür ediyorum. Aksakal’ımız Binali Yıldırım Beyefendi’ye ve Aksakallar Konseyi’nin pahalı üyelerine verdikleri tavsiyeler için bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Aksakal’ımız bir kaza geçirdiği için bugün ortamızda değil. Sizlere de Binali Beyefendi selamlarını gönderdi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu