Teknoloji

Bir diğeri de airfryer: Fiyatlar uçtu, 18 bin lirayı gördü

Son zamanlarda küçük ev aletleri pazarında “airfryer” gündeme geldi. ‘Yağsız kızartma’ özelliğiyle tanınan airfryer’ların dünya satışları katlanarak artarken, Türkiye’de neredeyse tükendi. Düğün sezonunun başlaması ve konut tüketiminin artmasıyla birlikte son aylarda airfryer satışlarında yüzde 300 artış olduğu belirtiliyor. Bu yıl Türkiye pazarında yaklaşık 2 milyon airfryer satılacağı tahmin ediliyor.

Cumhuriyet’ten Şehirban Kıraç’ın haberine göre, Sıcak havayı yiyeceklerin etrafında hızla dolaştırarak yemek pişiren mutfak aleti, hızlı pişirme özelliği sayesinde kızartmanın bazı özelliklerini taklit eder. Airfryers aslında yiyecekleri kızartmaz. Fritözden çok konveksiyonlu fırını andıran bir sisteme sahiptir. Yemekleri çok az yağ ile ve pratik bir şekilde pişirdiği için daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. Airfryer’ın yiyecekleri neredeyse mikrodalga fırın kadar hızlı ısıttığı ve mikrodalga fırınların zararlarından arınmış olduğu iddia ediliyor.

UÇAK ‘GÖZALTI’ OLDU

Bu yıl Mart ayında Resmi Gazete’de yayınlanan ithalatta gözetim uygulamasına ilişkin tebliğde değişiklik yapılmış ve birim gümrük değeri 100 ABD dolarının altında olan Airfryer’lar gözetim listesinden çıkarılmıştır. Döviz kurundaki artışla birlikte ithal cihazlar ile yerli markalar arasında pazarda pay kapma yarışı yaşanıyor.

FİYATI 18 BİN TL’Yİ AŞTI

Airfryer fiyatları teknik özelliklerine ve boyutlarına göre 1500 TL’den başlayıp 18 bin liraya kadar çıkıyor. Güç, sepet kapasitesi, sıcak tutma özellikleri, led ekran ve program özellikleri geliştikçe fiyat ikiye katlanıyor.

haber-gole.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu