Ekonomi

Büyükçekmece Belediyesi Tarım Akademisi’nde Arıcılık Eğitimi alan üreticiler ilk bal hasadını yaptı

Büyükçekmece Belediyesi Tarım Akademisi’nde Arıcılık eğitimi alan üreticiler ilk bal hasadını gerçekleştirdi. Büyükçekmece Belediyesi Başkan Vekili Muzaffer Cive, Büyükçekmece Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Göçmen’i Beğendi Öztürk ve arı üreticileri Kumburgaz İlçesi’nde bal hasadına katıldı. Bakımı yapılan 60 kovandan yaklaşık 350 kilogram bal elde edildi.

Büyükçekmece Belediyesi Tarım Akademisi’nde verilen Arıcılık eğitimi ile arıcılık teşvik edilirken, bölgede arı üssü kuruldu. Arıcılık eğitimi alan 120 kişiden 30’u ilçede aktif olarak arıcılık yapmaya başladı. Gerçekleşen bal hasadında ilk eserler arılardan elde edildi. Bal sağımının yanı sıra polen ve propolis gibi arı eserleri de üretildi.

Büyükçekmece Belediyesi Tarım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bakımı yapılan 60 kovandan yaklaşık 350 kilogram bal elde edildi. Üretilen saf tarım ürünlerinin tüketiciye aracısız ve güvenle ulaşmasını sağlamak amacıyla eserler Büyükçekmece Tarım Pazarı raflarında satışa sunuldu.

Bal hasadına katılan Büyükçekmece Belediyesi Tarım Hizmetleri Müdürü Hayran Göçmen Öztürk, “Bugün buraya bal sağmaya geldik. Arıcılarımızla birlikte bal sağacağız. Bölgemizdeki arıcılarımız tarımımızdan arıcılık eğitimi aldı.” Akademide bilimsel ve teknik tarımsal arıcılığı öğrendiler ve bugün burada üretim yaptılar. Bereketli bir hasat diliyorum” dedi.

Bal üreticisi Selahattin Kızılkaya, “Büyükçekmece Belediye Başkanımızın verdiği destekle aldığımız eğitim, arıcılığa katkı sağladı. Bal sağdık, yapıyoruz. Propolis, polen ve arı sütünün nasıl üretildiğini gördük. Çok iyi durumdayız. Üretimimizden memnunuz. Doğamızı kaybetmeyelim. Arıcılığı kaybetmeyelim. Boş yerlerimiz var. Çok değerli yerlerimiz var. Bilen arkadaşlarla yapabiliriz” dedi.

habercavdarhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu