Yaşam

Devrin önemli gazetecilerinden olan Falih Rıfkı Atay’ın Atatürk’ü anlattığı Çankaya kitabı

Falih Rıfkı Altay 1923’den 1938’e kadar Atatürk’ün yanında bulunmuş, onun yaşadıklarını şahsen kendisinden dinlemiş ve hatta birçoğuna şahit olmuş periyodun değerli gazetecilerindendir.

Büyük başarılara imza atmış Atatürk hakkında birçok kitap ve makale yazıldı. Atatürk hakkındaki her şey etraflıca tartışıldı., hala tartışılıyor. Bu yazılanların birçoğu lakin Atatürk öldükten sonra yazıldığı için, onu tanıyanların birinci elden verdiği bilginin kıymet-i harbiyesi daha kıymetlidir.

Falih Rıfkı Altay 1923’den 1938’e kadar Atatürk’ün yanında bulunmuş, onun yaşadıklarını bizzat kendisinden dinlemiş ve hatta birçoğuna şahit olmuş devrin önemli gazetecilerindendir.

Çankaya Atatürk’ü doğumundan okul yıllarına, savaştığı cephelerden yaptığı inkılaplarla, tartışma sofralarından insani istikametlerine kadar her ayrıntısı anektodlara yer vererek anlatan muazzam bir çalışma. Her Türk vatandaşının kesinlikle okuması gereken ve Türkiye’nin dönüşümünü anlamanıza yardımcı olan çarpıcı bir eser.

1913’te memuriyeti başladı. Bir müddet sonra resmi bir misyon için Bükreş’e gittiğinde, Tanin gazetesine röportajlar göndermeye devam etti. Birinci yazıları Türkçülük ve Türkçecilik akımlarının tesirini taşıyordu.

İzmir’in kurtuluşundan sonra Atatürk ile tanışıp dostluğunu kazanma fırsatı yakaladı. Bunun üzerine bilhassa Atatürk’ü tanıtan anılarıyla ünlendi.

Çankaya, Atatürk’ü doğumundan okul yıllarına, savaştığı cephelerden yaptığı inkılaplarla, tartışma sofralarından insani yönlerine kadar her detayı anektodlara yer vererek anlatan muazzam bir çalışma.

Her Türk vatandaşının mutlaka okuması gereken ve Türkiye’nin dönüşümünü anlamanıza yardımcı olan çarpıcı bir eser.

Bir millet uyanıyor…

Kurduğu Cumhuriyet’le adını tarihin şanlı sayfalarına yazdıran, Türk’ün ne olduğunu dünyaya gösteren, inanılmaz kurallarda ortaya çıkmış sıra dışı bir başkandı Atatürk.

O işgal edilmemiş yeri, zaptedilmemiş toprağı kalmayan bir milletin küllerinden doğmasına önderlik etti.

Basın Bayramı’nın öncüsü

Atay; 1923-1950 yılları ortasında milletvekilliği yaptı. Atatürk’e yakınlığı ile çok değerli olaylara tanıklık etmiş ve ferdî tarihi ile Cumhuriyet tarihini özdeşleştirmişti.

Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz’un, Basın Bayramı olarak kutlanmasının fikir babasıydı.

Atatürk hakkında yazılan kapsamlı kitap

Büyük başarılara imza atmış Atatürk hakkında birçok kitap ve makale yazıldı. Atatürk hakkındaki her şey etraflıca tartışıldı. Bu yazılanların birçoğu lakin Atatürk öldükten sonra yazıldığı için, onu tanıyanların birinci elden verdiği bilginin kıymet-i harbiyesi daha kıymetlidir.

Sayfa: 632

“Kendi kendine vefalı…”

“Haber vereyim ki Atatürk ne yaptığını, nasıl yapacağını, kimlere ne yaptıracağını, kimleri nasıl ve nerede kullanacağını bilen pek hesaplı bir adamdı. Yapmış oldukları üzerinde istediğiniz tenkitlerde bulunabilirsiniz. Fakat kendi varmak istediğine ulaşmaktan başka bir şey düşünmeyen, dostluklarının, yakınlıklarının, sözde sırdaşlıklarının üstünde bilhassa ‘kendi kendine vefalı’ bir lider olduğu su götürmez bir gerçektir.”
Falih Rıfkı Atay

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu