Dünya

Dünya MS Günü’nde MS’e Dikkat Edin

Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Multipl Skleroz (MS) Günü olarak belirlenen 30 Mayıs her yıl tüm dünyada MS hastalığına dikkat çekilmektedir. Bu özel gün, Merck Türkiye’nin MS alanında toplumu hastalık hakkında bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için yaptığı çalışmalara dayanmaktadır.

Dünyada 2,9 milyon, Türkiye’de ise 58 bin Multipl Skleroz (MS) hastası olduğu tahmin edilmektedir. MS, beyin ve omurilikte mesaj taşıyan sınır tellerinin etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıf) hastalığıdır. Merkezi sınır sistemi ile organlar arasındaki bilgi bağlantısını sağlayan omuriliğin miyelin tabakasının fiziksel yıkımı sonucu ortaya çıkar.

Kas güçsüzlüğü, instabilite, yürüme ve konuşma bozukluğu ile kendini gösteren MS, alevlenmeler ve düzelmelerle seyreder. Merkezi sınır sisteminde, bu kronik hastalığın türü, belirtileri ve şiddeti, etkilenen bölge ve etki derecesine göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Semptomların ortasında titreme, karıncalanma, uyuşma, halsizlik, halsizlik, hissizlik, kol ve bacaklarda sertlik, çift görme, az görme, idrarını tutamama veya yapamama ve erkeklerde cinsel güçte azalma sayılabilir. .

Yapılan araştırmalarda hastalığa neden olabilecek faktörlerin ortasında; D vitamini eksikliği, geçirilmiş viral enfeksiyonlar, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve coğrafi faktörler sıralanır. Bununla birlikte, MS sertliğinin kanıtlanmış bir nedeni yoktur. Genetik yatkınlığı olan bireylerde bu teorilerin hepsinin ortada etkileşime girdiği ve vücudun bağışıklık sisteminin olumsuz yönde harekete geçtiği de söylenebilir. Genç erişkinlerde görülen bu hastalık özellikle kadınlarda iki kat daha sık görülür. MS’li kişiler gerçek tedavilerle yaşam kalitelerinde bir azalma olmadan hayatlarını sürdürebilirler.

Merck Türkiye Genel Müdürü Shahram Zayer, hastalık konusunda farkındalık yaratmanın önemine vurgu yaptı. Bu konuda ilgili paydaşlarla bilimsel işbirlikleri yaptıklarını belirten Dünyada 355., ülkemizde ise bu yıl 25. yılını kutlayan Merck, son 25 yıldır küresel olarak MS alanında çalışıyor. Bu alanda “Hastalar için Birlikte” değer yaratmak adına bilimsel çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir. MS alanında hasta odaklı ve yenilikçi yaklaşımımızla Türk tıbbının, değerli doktorlarımızın ve hastalarımızın yanında olduğumuzu Dünya MS Günü vesilesiyle belirtmek isterim.” söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu