Ekonomi

Eskişehir’den Mayıs’ta 124,9 Milyon Dolarlık İhracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı rakamlara dikkat çeken Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, merkezi Eskişehir’de bulunan firmaların mayıs ayında 124,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kesikbaş yaptığı yazılı açıklamada, Eskişehir ihracatının ilk 5 ayda önemli bir ivme kazandığını, TİM’in açıkladığı verilere göre Ocak-Mayıs döneminde Eskişehir ihracatının yüzde 14,6 artışla 575,4 milyon dolara ulaştığını bildirdi. önceki yıla göre.

Geçen yılın aynı döneminde ihracatın 502 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğine dikkati çeken Kesikbaş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“En fazla ihracat yaptığımız ülkeler ABD, Almanya ve Fransa oldu. İhracatta gösterdiği çabanın meyvelerini toplamaya başlayan Türkiye, yıl sonunda değerli bir rekora doğru emin adımlarla ilerliyor. Devletimizin de desteğiyle ihracatçılar bu rekoru Türkiye ekonomisine kazandıracak.Toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan ihracatçılarımız,”Özellikle havacılık, makine aksamı ve kimya işlerinde değerli bir ihracat kapasitemiz var. Ülkemizin kalkınmasının üretimden ve ihracattan geçtiğini biliyoruz. Amacımız teknoloji ihraç etmek ve ihracat birim fiyatımızı Avrupa seviyelerine getirmektir. Bu amaçla ithalatta ikame ve sanayileşme alanlarında yapısal bir dönüşüme ihtiyaç duyulmaktadır. Önümüzdeki dönemde hükümetimizin üretim ve ihracata dayalı bir büyüme stratejisi izleyecek olması bize umut veriyor.”

senirkentajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu