Haber

İİT, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ), İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Yahudi yerleşimcilerle birlikte Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını şiddetle kınadı.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, Ben-Gvir ve Yahudi yerleşimcilerin İsrail polisinin savunması altında işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki gösterildi.

Aksa’ya yapılan baskının tüm Müslümanları duygulandıran bir eylem olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu baskınla Mescid-i Aksa’nın hem tarihi ve hukuki statüsü hem de uluslararası hukuk açıkça ihlal edilmiştir.” terimler kullanıldı.

Mescid-i Aksa’nın 144 bin metrekarelik alanıyla sadece Müslümanların ibadet edebildiği bir yer olduğu hatırlatılarak, işgalci güç İsrail’in Mescid-i Aksa, Kudüs ve içindeki kutsal mekanlar üzerinde egemenliğinin bulunmadığı vurgulandı. .

Açıklamada ayrıca uluslararası topluma, İsrail’in kutsal yerleri tehlikeli şekilde ihlal etmesini önlemesi çağrısında bulunuldu.

Aşırılık yanlısı Ben-Gvir Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ve yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci bu sabah işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Ben-Gvir’in bakan olduktan sonra polis kontrolünde düzenlediği bu üçüncü baskına, partisinden Necef ve Celile Bölgesi Kalkınma Bakanı Yitzhak Wasserlauf da katıldı.

Ben-Gvir, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntüde, “İsrail halkının geri dönüp egemenliğimizi göstermesi için en önemli yer burasıdır” dedi. terimini kullandı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış anlaşmasına göre Ürdün, Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı olan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesi altındadır.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin izniyle Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Yahudiler, İsrail’in 2003 yılından bu yana Vakıflar İdaresi’nin egemenliğini ihlal eden tek taraflı kararı çerçevesinde polis eskortunda Müslümanların kutsal türbesine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal eden bu tür girişleri hakim olarak tanımlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu