Ekonomi

İngiltere ve Norveç, düşük karbonlu hidrojen üretiminde iş birliğini güçlendirecek

İngiltere ve Norveç, düşük karbonlu hidrojen üretimi konusundaki işbirliklerini güçlendirmek için karbon yakalama ve depolama teknolojileri alanındaki mutabakat zaptı’nı genişletmeye karar verdiler.

İngiltere Güç Güvenliği ve Sıfır Emisyon Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Grant Shapps, iki ülkenin akıllı güç teknolojileri ve hidrojen gibi düşük karbonlu teknolojiler alanında iş birliğini geliştireceğini belirtti.

Bu bağlamda İngiltere ile Norveç arasında karbon yakalama ve depolama teknolojilerine ilişkin mevcut mutabakat zaptı’nın genişletilmesini memnuniyetle karşıladığını belirten Shapps, iki ülkenin de Kuzey Denizi’ndeki karbon yakalama teknolojileri kapasitesini kullanmak için çalışması gerektiğini kaydetti. en uygun yol.

Norveç Petrol ve Enerji Bakanı Terje Aasland, konu ile ilgili yaptığı açıklamada İngiltere ile uzun yıllardır karbon yakalama ve depolama alanında iş birliği içinde olduklarını belirterek, “Hidrojeni de dahil ederek bu iş birliğini güçlendirmekten mutluluk duyuyorum. Hidrojen sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli rol oynayacak.Bu alanda iki ülkenin de birbirinden öğrenmesi ve paylaşması çok önemli.” değerlendirmesini yaptı.

Genişletilmiş mutabakat zaptı kapsamında, her iki ülke de sistematik olarak düşük karbonlu hidrojen üretimi ve süreçleri hakkında bilgi ve deneyim paylaşacak.

İngiltere, 2030 yılına kadar bu kapasitenin 5 gigawatt’ı yenilenebilir kaynaklardan olmak üzere 10 gigawatt’lık hidrojen üretim kapasitesi oluşturmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu