Başkan

Joe Biden partisinin desteğini de kaybetti: Demokrat partililer çekilmesini bekliyor

ABD tarihi bir seçime daha gidiyor…

Yarış yine iki aynı isim arasında geçecek.

Mevcut Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump…

Kasımda yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde kampanya süreçleri başlarken ABD kamuoyunda Biden’ın adaylığı tartışma konusu.

Özellikle 27 Haziran gecesi iki aday arasında yapılan ilk canlı yayın tartışmasından sonra Biden’ın sağlık durumuyla ilgili tartışmalar zirve yaptı.

ABD’lilerin yüzde 72’si yaşı ve sağlığını uygun bulmuyor

Biden’ın sağlık durumuna ilişkin kaygılar anketlere bile konu oldu.

CBS News/You Gov’un yayınladığı ankete göre, Amerikalıların yüzde 72’si Biden’ın “başkan olarak görev yapacak zihinsel ve bilişsel sağlığa” sahip olmadığına inandığını ortaya koyuyor.

Demokratlar çekilmesini bekliyor

Bu kapsamda Joe Biden partisinin de desteğini kaybetti.

CNN’in haberine göre ABD’de bazı üst düzey Demokrat Partililer, hem partinin hem de ülkenin geleceği için 81 yaşındaki Başkan Joe Biden’ın başkan adaylığını bırakması gerektiğini dillendirmeye başladı.

Habere göre hafta sonu Biden, ailesiyle Camp David’e kapanarak seçim kampanyasının geleceğini değerlendirdi.

Bu kapsamda ailesi, Biden’a çekilmemesini söyledi. Ancak Demokrat Parti içindeki fikir ayrılığının güçlenmeye başladığı anlaşılıyor.

“Başkan Biden da aynısını yapmalı”

Texas’tan seçilen Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Lloyd Doggett, “Bir zamanlar Lyndon Johnson tarafından temsil edilen bölgeyi temsil ediyorum. Kendisi farklı şartlar altında zor bir karar vererek adaylıktan çekilmişti. Başkan Biden da aynısını yapmalı” dedi.

Başkan Lyndon Johnson, 1968 yılında Vietnam savaşının devam ettiği sırada tekrar seçilmek için ön seçimlere girmiş, New Hampshir ön seçimini kaybedince adaylıktan çekilmişti.

CNN’e isminin paylaşılmaması şartıyla konuşan bir başkan Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi, “Başkanın adaylığı konusunda geniş bir Demokrat temsilci grubu endişeli ve sayımız giderek artıyor. Parti grubunun geniş bir kısmı bu görüşte” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden’ın çarşamba günü Demokrat valiler ve Kongre liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu