Ekonomi

Küresel hisse senetleri yorgunluk gösteriyor, görünürde büyük bir düzeltme yok

Küresel hisse senedi piyasaları, güçlü bir boğa koşusunun ardından ivme kaybediyor gibi görünüyor. Ancak analistler yakın vadede önemli bir düzeltme olmayacağını öngörüyor. Reuters tarafından hisse senedi analistleri arasında yakın zamanda yapılan bir ankete göre, küresel hisse senedi boğa koşusu yorgunluk belirtileri gösterirken, önümüzdeki üç ay içinde %10 veya daha fazla bir düzeltme katılımcıların %60 gibi güçlü bir çoğunluğu tarafından olası görülmüyor.

Hisse senedi analistlerinin görüşlerinin alındığı ve 13-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen anket, halihazırda hayatlarının en yüksek seviyelerine yakın işlem gören başlıca hisse senedi endekslerinin çoğunun kazanım hızında bir yavaşlamaya işaret ediyor. Başlıca merkez bankalarının 2024 yılı için faiz indirimi beklentilerinin azalmasına rağmen, dirençli bir küresel ekonomi ve özellikle ABD’de gelişen teknoloji sektörünün hisse senedi fiyatlarını desteklemesi bekleniyor.

JP Morgan Varlık Yönetimi’nde küresel hisse senetleri başkanı olan Paul Quinsee, birçok hisse senedi piyasasında son zamanlarda görülen önemli kazançlar ve faiz indirimi beklentilerinin azalması nedeniyle portföy yöneticilerinin temkinli duruşunu kabul ediyor. Bununla birlikte Quinsee, kurumsal kâr temellerinin güçlü kalmaya devam ettiğini ve COVID sonrası cansız bir dönemin ardından kâr büyümesi için daha iyi bir yıl öngördüğünü de belirtiyor.

Anketin bulgularına göre, sadece İngiltere’deki FTSE’nin bir önceki yılki performansını yakalaması beklenirken, ankete katılan endekslerin neredeyse tamamı 2023’te %10’dan fazla değer kazanmış olacak. Synovus Trust’ta kıdemli portföy yöneticisi olan Daniel Morgan, 2023’teki çift haneli piyasa getirilerinin tekrarlanması zor olacağından, 2024 için hisse senedi getiri beklentilerinin sessiz kalması gerektiğini öne sürüyor.

Küresel portföy akışlarının önemli bir itici gücü olan S&P 500 endeksi bu yıl %11’lik bir kazanç elde etti ve 2024’ü mevcut seviyelerine yakın bir yerde bitirmesi bekleniyor. Bu yıl %15’in üzerinde artış gösteren Japonya’nın NIKKEI endeksinin 2024’ün ikinci yarısında %5 daha değer kazanacağı ve üst üste ikinci yılda da benzerlerinin çoğundan daha iyi performans göstereceği tahmin ediliyor.

Hem İngiltere hem de Euro bölgesi ekonomilerinin durgunluktan kaçınmasıyla bu yıl iyi performans gösteren Avrupa ve İngiliz hisse senetlerinin yılsonuna kadar ya çok az ilerleme kaydedeceği ya da hafifçe gerileyeceği tahmin ediliyor. Euro STOXX 50, Fransa CAC 40 ve İspanya IBEX sırasıyla %11,6, %7,9 ve %12,2 oranında yükselmiştir ve %1-2 oranında daha değer kazanması beklenmektedir. Buna karşılık, İngiltere’nin FTSE, Avrupa STOXX 600 ve Almanya’nın DAX endekslerinin sırasıyla %1,4, %1,9 ve %0,2 düşmesi beklenmektedir.

Yüksek değerlemelere rağmen, Hindistan’ın gösterge BSE endeksinin yılın geri kalanında %8’in üzerinde bir kazançla benzerlerine liderlik edeceği tahmin ediliyor.

Bu nedenle küresel borsa ortamı ihtiyatlı bir iyimserlikle karakterize edilirken, çoğu analist büyük bir düzeltme öngörmüyor ancak bir önceki yıla kıyasla daha düşük kazançlar bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

atkaracalarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu