Haber

“Kuş Oteli”nde 8 bin kişiye “Doğa Pasaportu” verildi

– “Kuş Oteli”nde 8 bin bireye “Doğa Pasaportu” verildi

YALOVA – 250’ye yakın kuş türüne ev sahipliği yağan Hersek Lagünü ziyaret eden vatandaşlara, Altınova Belediyesi tarafından ‘Doğa ve Hayvanları Muhafaza Gönülleri Mukavelesi’ni imzalatılarak “Doğa Pasaportu” veriliyor. Bugüne kadar tabiat pasaportu verilen kişi sayısı 8 bine ulaştı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil edilen 152 hektar büyüklüğündeki Hersek Lagünü, bilhassa “Engelli Uyumlu Kuş Müşahede Kulesi” sayesinde herkesin kuşları izlemesine imkan sağlıyor. İnşası esnasında Osmangazi Köprüsü’ne kavis verdiren ve son sayımlara nazaran 250’e yaklaşan kuş cinsine mesken sahipliği yapan Hersek Lagünü, bu yıl da rekor sayıda flamingoyu ağırlıyor. Kimi cinslerin sonbahar ve kış aylarını geçirmesi hasebiyle “Kuş oteli” olarak bilinen lagün, bugünlerde sayıları 1500 aşan flamingolarla renkli manzaralar oluşturuyor.

Dijital ortama taşınıyor

Altınova Belediye Lideri Dr. Metin Oral, tabiat ve hayvanlara sahip çıkmak, korumak ve farkındalık oluşturmak için başlattıkları Türkiye’nin ilk ve tek Doğa Pasaportunun kısa sürede 8 bin geçmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Türkiye’nin farklı vilayetlerinden gelen istekli ziyaretçilerimiz ile birlikte yayılarak büyüyen Tabiat Pasaportumuzu dijital ortama taşıyarak tabiat ve hayvanların korunması noktasında ülkemizin en fazla farkındalık oluşturma çalışması olacağına inanıyorum. Tabiat ve doğal hayat için değerli bir katkı koymak istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
evden eve nakliyat
Başa dön tuşu