Ekonomi

Malezya’nın 66. Bağımsızlık Günü İstanbul’da Kutlandı

Malezya’nın İstanbul Başkonsolosu Tengku Mohd Dzaraif bin Raja Abdul Kadir’in ev sahipliğinde düzenlenen Malezya’nın 66. Bağımsızlık Günü, yabancı misyonlar, iş adamları, bürokratlar ve diğer davetlilerin katılımıyla Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de gerçekleştirildi. ÜlkeTur Genel Müdürü Aynur Kaman, Haber7.com Yazı Koordinatörü İbrahim Günay ve Haber7.com Haber Şefi Fuat Önerbaşta olmak üzere medya kuruluşu temsilcilerinin katıldığı törenle kutlandı.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Raja Abdul Kadir, Malezya’nın 31 Ağustos 1957’de İngiltere’den bağımsızlığını kazandığını belirterek, “Bu, Malay, Hint ve Çin topluluklarının ayrım gözetmeksizin el ele verip kendi uluslarını kurdukları tarihtir. Yıllarca Avrupalı ​​ve Asyalı güçler tarafından sömürülen Federal Malay Devletleri nihayet özgürlüklerine kavuştu.

Bu eyaletler daha sonra bir federasyon kurarak Borneo’dan iki eyaletin daha federasyona katılmasının önünü açtı. Sabah ve Sarawak ile birlikte 1963 yılında Malezya adında bir ulus oluştu. Bu yıl Malezya Ulusal Günü’nü Başbakanımız Enver İbrahim’in idaresinde “Malezya Medeni: Birlik Taahhüdü Umudu Gerçekleştirir” temasıyla kutluyoruz. Aslına bakılırsa Malezya’nın bağımsızlığı tüm ırklarındır. Tarih geleceğimizin aynasıdır.”söz konusu.

Malezya Konsolosluğu’nun İstanbul’da 3 yıl önce açıldığını ancak Türkiye ile ilişkilerin çok daha eskilere dayandığının altını çizen Prof. Raja Abdul Kadir Gelecek yıl Malezya-Türkiye ilişkilerinin 60. yılını kutlayacağız. Ancak ikili ilişkilerin tarihi 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamıştır. Türkiye, Malezya’nın bölgedeki en büyük ticaret ortağıdır. Siyasi bağlarımız en üst düzeydedir. Geçtiğimiz yıl stratejik ortaklık ilişkilerimizi artırdık ve Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması STA’sını imzaladık. Malezya’nın Türkiye ile diplomatik ilişkileri 1964 yılında kuruldu. O tarihten bu yana iki Müslüman ülkenin çıkarları gelişip olgunlaştı. Artık Malezyalı öğrenciler Türk eğitim sisteminde yerlerini alabilirler”dedi.

haber-arpacay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu