Haber

Muharrem nedeniyle Keçiören’de aşure

Keçiören Belediyesi, mübarek Muharrem ayı münasebetiyle ilçedeki Kalaba Kasaba Meydanı’nda aşure ikramında bulundu.

Aşure dağıtım programına katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Rabbim tuttuğumuz Muharrem orucunu kabul etsin. Muharrem ayı hem mübarek ay hem de çile ayıdır. Peygamber Efendimiz Ramazandan sonra orucun tesiri, bereketi ve rahmetinin en tesirli olduğu Muharrem ayıdır demiştir. Alevi ve Sünni Müslümanlar ve kardeşler. Hz. Ali (RA) Yüce Allah’ın aslanıdır. İslam’ın yayılmasında önemli bir savaşçıdır. İlk Müslüman çocuğudur. Peygamber Efendimiz (SAV) Hz. Hasan ve Hüseyin’e “iki gözüm” derdi. Anadolu’nun Türkleştirilmesi Hünkar Hacı Bektaşi Veli ile başlar. 1994 yılında ilk göreve geldiğimizde bir üstgeçide ilk Hacı Bektaşi Veli adını verdik. Hepsi bizim değerimiz, canımız, ciğerimiz.” söz konusu.

Altınok, Kerbela olayının Müslümanlar arasında fitne çıkarma noktasında değerli bir kırılma noktası oluşturduğunu da belirterek, “Hz. , ve Allah yolundan gitmektir.Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.Kerbela hadisesi İslam tarihinde Müslümanların ortasını kırma ve fitne çıkarma noktasında bir kırılma yaratmıştır.Kalplerden ders almalıyız. yakıldı yakıldı asırlar geçti ne yazık ki aramızdaki hainler casuslar bu acıyı Maraşta Sivasta Çorumda yeniden yaşatmışlardır.Duamız ve temennimiz bir daha bu acıları yaşamamak ve bu acıları yaşamamaktır. Çünkü birileri ‘Türkiye Türklere bırakılmayacak kadar önemli’ diyerek ülkemizi hedef almaya devam ediyor.Bir olacağız, büyük olacağız, diri olacağız.Birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. dayanışma sağlam” terimleri kullandı.

Alevi dedeler ve kanaat önderleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen programda, dedelerin yaptığı dualar eşliğinde semah icra edildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

yesilhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu