Ekonomi

RBA, enflasyon hedeflerine ulaşmak için üretkenliğin gerekliliğini vurguladı

Avustralya Merkez Bankası (RBA), enflasyon hedeflerine ulaşmak için ülkede verimliliğin canlandırılmasının önemini vurguladı. RBA’nın ekonomik birimi başkanı Marion Kohler Salı günü düzenlenen bir ekonomi konferansında tüketici fiyat enflasyonunun beklenenden daha hızlı yavaşlasa da istenen seviyenin üzerinde kaldığını söyledi.

Enflasyon Aralık çeyreğinde %4,1’e yavaşlarken çekirdek enflasyon %4,2’ye geriledi. Bu düşüşe rağmen RBA, enflasyonun 2025’in sonlarına kadar %2-3 hedef aralığına yeniden girmesini beklemiyor ve 2026’ya kadar da %2,5’lik orta noktaya ulaşması beklenmiyor. Kohler, bu uzun vadeli tahminleri çevreleyen önemli belirsizliğin altını çizdi ve şöyle konuştu: Bankanın düşük ekonomik büyümenin hem mal, hizmet hem de işgücü piyasası koşullarında talep ve arzın dengelenmesine yardımcı olacağı yönündeki beklentisi.

Geçen hafta RBA, Kasım ayındaki çeyrek puanlık artışın ardından faiz oranını 12 yılın en yüksek seviyesi olan %4,35’te tuttu. Banka gelecekte faiz artırımı olasılığını açık bırakırken, mali piyasalar bir sonraki ayarlamanın faiz artırımı olabileceği yönünde spekülasyon yapıyor.

Kohler, artan ipotek oranları, yüksek enflasyon ve yüksek vergi ödemelerinin birleşiminin hane halkı gelirleri üzerinde baskı oluşturduğunu ve bunun da talebin arzla yeniden dengelenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Bu dinamiğin önümüzdeki yıllarda ılımlı ekonomik büyümeye katkıda bulunması bekleniyor. Şu anda yüzde 3,9 olan işsizlik oranının bir miktar artacağı, ancak 2025’te yüzde 4,4 ile tarihi düşük seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Enflasyonda beklenen gevşeme, son yıllarda oldukça zayıf olan verimlilikteki toparlanmaya bağlı. Kohler, COVID-19 salgını sonrasında verimlilik artışları konusunda iyimser olduğunu ifade etti. Ancak risklerin devam ettiği ve RBA’nın gelen bilgileri izleme konusunda ihtiyatlı olmaya devam edeceği konusunda uyardı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

terme-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu