Haber

Rusya’da yerel seçimleri Birleşik Rusya Partisi kazandı

İşgal altındaki Kırım, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporojya ve Herson’un yanı sıra Rusya’nın birçok bölgesinde yapılan yerel seçimlerde, seçimleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kurduğu Birleşik Rusya Partisi kazandı.

Rusya’da ve aralarında Rus işgali altındaki Kırım, Donetsk, Luhansk, Zaporojya ve Kherson’un da bulunduğu 80 bölgede geçtiğimiz Cuma günü başlayan yerel seçimler sona erdi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından kurulan Birleşik Rusya Partisi, işgal bölgeleri de dahil olmak üzere çoğu bölgede resmi olmayan sonuçlara göre büyük bir farkla önde tamamladı.

Moskova Belediye Başkanı ve Moskova Valisi’nin de seçildiği seçimlerde, ölümler ve istifalar nedeniyle boşalan 4 sandalyeden Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma’da seçimler yapıldı. Moskova Belediye Başkanlığı koltuğunu Putin’e en yakın isimlerden biri olan Sergey Sobyanin kazandı.

Ukrayna ve ABD tepki gösterdi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın işgal ettiği bölgeler ve Kırım’da yapılan seçimlerin hukuken bağlayıcı ve geçersiz olmadığı belirtilerek, Ukraynalılardan seçimleri boykot etmeleri istendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Washington’un Rusya’nın Ukrayna topraklarının herhangi bir kısmı üzerindeki iddialarını kesinlikle kabul etmediğini belirtti. Açıklamada, Rusya’nın bu bölgelerde yaptığı seçimlerin yasal olmadığı ifade edilerek, “Uluslararası gözlemciler de dahil olmak üzere, Rusya’nın sözde seçimlerini destekleyenlere vize kısıtlaması uygulanabileceğini hatırlatmak isteriz.” – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
evden eve nakliyat
Başa dön tuşu