Teknoloji

Samsung, Preferred Networks’ten yapay zeka çipi siparişi aldı

Samsung Electronics, 2 nanometre döküm sürecini kullanarak Japonya’nın Preferred Networks şirketi için gelişmiş yapay zeka (AI) çipleri üretmek üzere önemli bir sipariş aldı. Bu, Samsung’un 2 nanometre çip üretim teknolojisi için açıklanan ilk siparişi işaret ediyor.

Güney Koreli teknoloji devi, gelişmiş çip paketleme hizmetlerini kullanarak, sofistike bir her yönden kapı (GAA) mimarisi kullanılarak üretilecek olan bu yapay zeka çiplerini teslim edecek. Bu teknoloji, tek bir paket içinde birden fazla çipin entegrasyonuna olanak tanıyarak, boyutu en aza indirirken bağlantı hızlarını artırmayı amaçlıyor.

Samsung ve Preferred Networks arasındaki işbirliği, Samsung tarafından üretilecek çipleri tasarlayan Güney Koreli Gaonchips Co’nun tasarım uzmanlığını içeriyor. Bu çipler, Preferred Networks’ün büyük dil modelleri de dahil olmak üzere üretken yapay zeka teknolojilerini destekleyen yüksek performanslı bilgi işlem donanımı için tasarlanmıştır.

Preferred Networks Başkan Yardımcısı ve Bilgi İşlem Mimarisi Baş Teknoloji Sorumlusu Junichiro Makino, şirketin yapay zeka ve bilgi işlem yetenekleri için bu çiplerden yararlanmaya odaklandığını ifade etti.

Samsung, Preferred Networks’ten aldığı siparişin mali ayrıntılarını ya da büyüklüğünü açıklamadı. Ancak bu ortaklık, şirketin küresel yapay zeka endüstrisindeki rolünün altını çiziyor ve yarı iletken alanındaki teknolojik ilerlemelerini vurguluyor. 2-nanometre sürecinin kullanımı çip üretiminde önemli bir adımdır ve Samsung’u daha küçük, daha hızlı ve daha verimli yarı iletkenler üretme konusunda ön plana çıkarmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ulas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu