Haber

Suriye’de sıcak hava yerinden edilmiş insanlar için risk oluşturuyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 29 Temmuz (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Uyum Ofisi (OCHA), Suriye’nin kuzeybatısında 30 ila 46 santigrat derece arasında seyreden sıcaklıkların yerinden edilmiş insanlar için risk oluşturduğunu söyledi.

OCHA Cuma günü yaptığı açıklamada, Perşembe günü İdlib’deki bir kampta aşırı sıcak nedeniyle sağlığı bozulan bir yaşındaki bir kızın öldüğünü söyledi.

Hayatını kaybeden bebek ve ailesi, yaklaşık 860 kişinin yaşadığı bir kampta 3 yıldır kullanılan çadırda yaşıyordu. OCHA, sahadaki ortaklarının kamptaki en az 165 çadırın insanları aşırı sıcaktan ve diğer hava koşullarından korumak için uygun ısı yalıtımına sahip olmadığını bildirdiğini söyledi.

“BM ve ortakları tarafından Suriye’nin kuzeybatısındaki yerinden edilmiş insanları çadırlarından çıkarıp insan onuruna yakışır barınaklara yerleştirmek için başlatılan bir plan devreye girdi. Ancak bugün hala çadırlarda yaşayan 800 bin kişinin yaşam koşulları çoğu zaman aşırı kalabalık koşullarda, çok zor” denildi. .

Yaz aylarında yayılan yangınlar bölge genelinde yaygın. Yalnızca Temmuz ayında, Suriye’nin kuzeybatısında en az 134 yangın bildirildi. OCHA, yıl başından bu yana meydana gelen 320’den fazla yangında yerinden edilmiş kişilerin barındığı 720’den fazla çadırın etkilendiğini bildirdi.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 1,9 milyon insan, kuzeybatı Suriye’de yerinden edilmiş kişilerin yerleştirildiği yaklaşık 1.430 kamptan veya yeniden yerleşimden oluşan kendi kendine yerleşik yaşam alanında yaşıyor.

derebucak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu