Yaşam

Tenis Topları Neden Tüylü Diye Hiç Düşündünüz mü? Bu Yapısı Âdeta Oyunun Gidişatını Değiştiriyor!

Peki sizce neden tenis oynarken tüylü bir yüzeye ihtiyaç var? Konu ta Orta Çağ’a kadar uzanıyor. O günden bugüne tüylü olarak hayatına devam eden tenis topunun bir de neden yeşil veya sarı olması konusu var.

Tenis topunun biraz özeline inip neden tüylü olduğunu ve bu özelliğin oyun üzerindeki etkilerini inceleyelim.

Tenis topları keçeden yapılıyor.

Floresan/optik sarısı olarak da bilinen renk, tenis topunun rengi. Bu topların en belirgin özelliği ise keçeden yapılmış olması ve üzerini kaplayan eğrisel beyaz çizgiler.

Uluslararası Tenis Federasyonunun tenis topu özellikleri hakkında kuralları var. Boyut, ağırlık, deformasyon ve sıçrama kriterlerine uymak zorunda olan toplar bir de tabii ki keçeden yani tüylü olacak. Keçenin içinde ise ayrıca pamuk, yün ve naylon da olacak.

Eskiden nasıldı?

Tenisin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. 1870’lerin başındaki tenis topları; tebeşir, kum, talaş ve toprakla dolduruluyordu. Tabii ki bu yasaklandı ve onun yerine deriden yapılmasına ve içinin yünle doldurulmasına karar verildi.

İskoç ustalar ise tenis toplarını koyun ve keçinin yünü ile sardılar, hayvanların bağırsaklarını, bağlamak için ip niyetine kullandılar.

1870’lerde, Charles Goodyear tarafından vulkanize kauçukun icadı, tenis topu üretimini tamamen değiştirdi. İlk modern kauçuk tenis topları bu dönemde yapıldı ve oyunun daha dinamik ve erişilebilir hâle gelmesine yardımcı oldu.

1900’lerin başında ise tenis topları dış kaplamaları keçeden yapılmış basınçlı kauçuk toplar şeklinde standardize edildi. Bu da uluslararası oyun standartlarının belirlenmesine yardımcı oldu.

1972’de tenis toplarında bir renk devrimi yaşandı. Geleneksel beyaz topun yerini daha görünür olan sarı top aldı. Bu değişiklik, televizyonda tenis maçlarının izlenmesini kolaylaştırdı ve sporun popülaritesinin artmasına katkı sağladı.

Tüylü yapı, topun aerodinamik yapısını etkiliyor.

Tüylü yüzey, topun havada daha öngörülebilir bir yörünge izlemesine yardımcı oluyor. Pürüzsüz bir top hava içinde daha rastgele hareket ederken tüylü yüzey hava akışını yavaşlatıyor ve topa daha fazla kontrol sağlıyor.

Tenis oynarken topa dönüşünü vermek de önemli bir detay. Tüylü yüzey, raketin topa sürtünmesini artırarak oyuncuların topa daha kolay spin vermelerine olanak tanıyor. Bu da topun hızını ve yönünü etkileyerek oyunun stratejik bir elementini oluşturuyor.

Yüksek kaliteli dokuma keçeden yapılan toplar, keçe kaplama ile topun çim veya sert kortlarda sürekli zemine çarpmasına karşı dayanıklılık da sağlıyor. Pürüzsüz bir top çok daha hızlı aşınabilir.

Alt tarafı tenis topu desek de gerek tarihi gerekse düşünülmüş aerodinamik özellikleri ile aslında oyunun temel bir parçası. Bu özellikleri de oyunculara daha fazla kontrol sağlarken izleyicilere de daha keyifli maç sunuyor.

Bir dahaki sefere bir tenis maçı izlerken veya kortta vakit geçirirken bu küçük detayların oyununuz üzerinde ne kadar büyük bir fark yaratabileceğini düşünün!

Kaynaklar: Science ABC, Super Tennis Racquet, Tenis Predict, Basha Tennis

“Neden?” sorusunu seviyoruz:

gercus-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu