Teknoloji

Uzaydan gelen ve kimsenin duymaması gereken ses, interneti paniğe sürükledi

Geçtiğimiz gün Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) gelen ses yayınının halka açık bir yayına “yanlış yönlendirme” nedeniyle yansımasının ardından internette kısa süreli bir panik yaşandı. UUİ, istasyonun içindeki ve dışındaki kameralardan alınan görüntüler de dahil olmak üzere, gördüklerini canlı olarak yayınlıyor. Hatta istiyorsanız uzay yürüyüşü yapan astronotları canlı olarak izleyebiliyorsunuz.

Bu oldukça ilgi çekici olsa da, Çarşamba günü dinleyicilerin duyduğu endişe verici bir sesin durumunda olduğu gibi, bazen aksilikler yaşanabiliyor. Yer kontrolünün UUİ ile iletişim kurduğu varsayılan seste, bir doktorun, dekompresyon hastalığından mustarip mürettebattan biriyle tıbbi acil bir durum konusunda konuştuğu duyuluyordu.

Tıbbi tavsiye sunan bilinmeyen ses, yayın sırasında “Dolayısıyla, eğer komutanı giysisine geri getirebilirsek, uygun hiperbarik tedavi için mühürleyebilirsek […], suya iniş sonrası oksijen için bölüm üç, benim tavsiyem olur” dedi ve devam etti: “Bunun en iyi çabayı gösteren bir tedavi olduğunu ve bu nedenle ne yaparsanız yapın, hiçbir şey yapmamaktan daha iyi olacağını anlayın.” Ayrıca ses, “Vizörü kapatmadan ve basınç uygulamadan önce elbisenizi giyerken maskeden yüzde 100 O2 akmasını istiyorum. Bir kez daha nabız kontrolü yapmanızı istiyorum” diye ekledi.

Neyse ki kısa bir süre sonra NASA, dinleyen insanlara bu sesin aslında yerde yürütülen bir eğitim tatbikatı olduğunu doğruladı. NASA, X üzerinde paylaştığı açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonunda herhangi bir acil durum söz konusu değil. Yaklaşık 17:28 CDT’de, yerdeki bir simülasyon ses kanalından NASA canlı yayınında bir mürettebat üyesinin dekompresyon hastalığı (DCS) ile ilgili etkiler yaşadığını gösteren ses yayınlandı. Bu ses, mürettebat üyelerinin ve yer ekiplerinin uzayda çeşitli senaryolar için eğitim aldığı devam eden bir simülasyondan kazara yanlış yönlendirildi ve gerçek bir acil durumla ilgili değil. Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatı o sırada uyku dönemindeydi. Herkes sağlıklı ve güvende kalacak ve yarınki uzay yürüyüşü planlandığı gibi sabah 8’de (EDT) başlayacak” dedi.

Kısacası, oldukça önemli bir yayın hatası yaşanmıştı. Neyse ki UUİ’de her şey yolunda ve artık NASA’nın pek çok farklı durum için planlarının hazır olduğunu biliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu