Haber

Uzaylı Kuralı Kaldırıldı mı? Türkiye Futbol Federasyonu Yabancı Oyuncu Kuralı Değişiyor mu?

Futbol camiasında sık sık gündem olan ‘Uzaylı kuralı’ yeniden tartışılıyor! Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği’nin düzenlediği toplantıda bu kez de yabancı uyruklu futbolcuların işten çıkarılması gündeme geldi. Görüşmenin ardından yabancı oyuncu kuralında bir değişiklik olup olmayacağı merak konusu oldu. Bir süredir kulüpler ve teknik direktörler tarafından dile getirilen yabancı oyuncu kuralı kalktı mı?

Detaylar burada…

Yabancı Oyuncu Kuralı Kaldırıldı mı?

Son günlerde spor camiasının gündeminden düşmeyen değerli tartışma iddialarının ortasında kalan yabancı oyuncu kuralı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği’nin toplantı gündemi oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği toplantısından nasıl bir karar çıktı?

Görüşmenin ardından ilk açıklama Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’den geldi.

Açıklamaya göre önümüzdeki günlerde yabancı oyuncu kuralına ilişkin yeni bir uygulama kararı alınabilir. Yabancı oyuncu kuralında İngiltere örnek alınabilir. Türkiye Futbol Federasyonu, yabancı oyuncu kuralı konusunda İngiltere’de uygulanmakta olan Premier Lig’i taklit etmeyi hedefliyor.

Yabancı Oyuncu Kuralı ile ilgili yeni uygulama kararı ne zaman belli olacak?

Nisan sonunda yapılması beklenen toplantıda yabancı oyuncu kuralına ve olası yeni uygulamaya ilişkin kararın netleşmesi bekleniyor.

Peki yabancı kuralı nedir?

Yabancı oyuncu kuralı, 8 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanan ‘Süper Lig Oyuncu Uygunluğu’ statüsündeki yabancı oyuncu kısıtlamasıdır.

Yabancı kuralı: 35 kişilik A Takımı listesine 14 yabancı uyruklu futbolcunun yanı sıra 21 yaş altı 3 kuralı ile toplam 17 yabancı oyuncu kayıt hakkıdır. Ancak ilk 11’de 8+3 kuralı var.

haber-dogubayazit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu