Ekonomi

EquiLend kesintisi menkul kıymet ödünç verme otomasyonunu sekteye uğratıyor

Menkul kıymet kredilerinde önemli bir fintech oyuncusu olan EquiLend’de beklenmedik bir kesinti, sektördeki birçok otomatik hizmeti etkiledi. Perşembe günü bildirilen kesintinin ardından piyasa katılımcıları işlemlere devam etmek için manuel işlemlere başvurdu. Finansal Hizmetler Bilgi Paylaşımı ve Analiz Merkezi’nden (FS-ISAC) bir sözcüye göre, manuel sistemlere geçiş minimum düzeyde kesintiyle sonuçlandı.

Wall Street’te etkili bir menkul kıymet kredisi şirketi olan EquiLend, sistemlerine yetkisiz erişim yaşadı ve bu da bazı sistemlerinin çevrimdışı olmasına neden oldu. Şirket bu güvenlik ihlalini Çarşamba günü açıkladı ve o zamandan beri sorunu çözmek için özenle çalışıyor. EquiLend, soruşturma ve kurtarma çabalarına yardımcı olmak için harici siber güvenlik uzmanları ve profesyonel danışmanlarla anlaştı.

Bu siber olay, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın ABD operasyonlarına yapılan ve ABD Hazine piyasası işlemleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan daha önceki bir saldırıyı takip etmesi nedeniyle münferit bir olay değildir.

EquiLend’in sahipleri arasında Goldman Sachs, BlackRock (NYSE:BLK), JP Morgan ve Bank of America Merrill Lynch (NYSE:BAC) gibi Wall Street’in en büyük firmaları yer alıyor. Bu şirket sahipleri birçok vaka hakkında yorum yapmazken BlackRock yorum yapmamayı tercih etti.

Siber tehdit istihbaratını paylaşan finansal kurumların oluşturduğu uluslararası bir konsorsiyum olan FS-ISAC, yeni gelişmeler için durumu yakından izliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberdefne.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu