Haber

Malatya Büyükşehir’den tohum ekimi

MALATYA (İGFA) – Proje ile okul alanında boş atıl ve nadastan ötürü ekilemeyen yaklaşık 230 dekar ziraî alanda; bölgeye uyumlu kaliteli buğday tohumlarını kullanarak demonstrasyon çalışması ile bölge çiftçisine örnek olunuyor. Ekimi yapılan buğday ile ünite alandan daha fazla randıman elde edilmesi, üreticilerin yeni tohum kaynaklarına ulaşımını sağlama ve buğday üretiminin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Malatya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü proje maliyetinin yüzde 25’ini, kalan yüzde 75’ini de Malatya Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.

Malatya büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sığırcı, Fırat Mesleksel ve Teknik Eğitim Lisesinin boş ve nadasa bırakılan alanlarının proje kapsamında değerlendirileceğini tabir etti.

Genel Sekreter Yardımcısı Sığırcı, “Malatya Ziraat Meslek Lisesi Malatya’mızın en eski ve en kadim okullarından birisi. Onlarca yıldır bölgeye ziraat teknisyeni yetiştiren bir okulumuz. Türkiye genelindeki Ziraat Meslek Liseleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu bir proje var. “Tarladan Sofraya Tarım Liseleri Projesi” bu bağlamda ekimi yapılan tohumlar evvel una sonra ekmeğe dönüştürülerek okul öğrencilerinin muhtaçlığını karşılayacak. Ulusal Eğitim Vilayet Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemiz tarafından ortak bir proje geliştirildi. Ziraat okulumuzun mevcut atıl ve kullanılmayan yerlerine ekmeklik buğday ekimi yaptık. 200 dekarlık bir alanda ekimi gerçekleştirilen tohumların maliyetinin %75’i Büyükşehir Belediyesi %25’ini ise Meslek Lisemiz karşılıyor. Bu alanda üretimi yapılacak olan buğday öncelikli olarak öğrencilerin gereksinimini karşılayacak geri kalan ise Malatya Büyükşehir Belediyesi MEGSAŞ tarafından gereksinim sahibi vatandaşların ekmek gereksinimi karşılanmış olacak. Bu çalışma bölgemiz için değerli ve örnek bir çalışma. Bu projede yanımızda olan ve dayanaklarını bizlerden esirgemeyen Büyükşehir Belediye Liderimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah buğday hasadını da daima birlikte yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu