Haber

Mekke’ye giden hacı sayısında büyük artış

Suudi Arabistan’ın başkenti Mekke’ye giden hacı sayısının bu yıl pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor.

Suudi yetkililer, 21 Haziran Çarşamba günü itibarıyla yurt dışından 1,5 milyon hacı adayının pandemi sonrası Covid kısıtlamalarının uygulanmadığı ilk hac ziyareti için Mekke’ye ulaştığını duyurdu. Suudi hükümeti, bu kişilerin 1.43 milyonunun uçakla geldiğini bildirdi.

Bu yılki hac için herhangi bir Covid-19 kısıtlaması uygulanmıyor. Hacı adayları için yaş sınırı da kaldırıldı.

Suudi Arabistan Krallığı, hacı sayısının 2 milyonu geçmesini bekliyor.

2019 yılında hacca gidenlerin sayısı 2,5 milyona yakındı. Ancak Covid kısıtlamaları bu sayının 2020’de 10 bine, 2021’de 60 bine, geçen yıl 926 bine düşmesine neden oldu.

26 Haziran’da Mekke’de başlayacak hac ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik el-Rabia, Suudi Arabistan Krallığı’nın “tarihin en büyük İslami mitingine” hazırlandığını söyledi. Rabia, bu yıl 160 ülkeden 2 milyon kişinin hac ziyaretinde bulunacağını bildirdi.

Türkiye’den 88 bin hacı adayı gitti

Bu yıl Türkiye’ye hac ziyareti kontenjanı 88 bin 430’a çıkarıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Çarşamba günü Mekke’de Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Tüm ülkelerde nüfus güncellemesi nedeniyle bir ilave oldu. Bizim de bir talebimiz oldu. 2 milyon 300 bin kişi bekliyor.” Daha fazla artış sağlarsanız memnun oluruz. Talebimizi ilettik. Biraz artırıldı. Eskiden 83 milyon olan nüfusumuz şimdi 85 milyonu geçti. Böyle bir güncelleme gerçekleşti. Böyle bir rakam ortaya çıktı” dedi.

DW,AFP,AP/CO,TY

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Başa dön tuşu